Bylinkové čaje, sušené byliny


Léčivé a hojivé oleje a tinktury

ČESNEKOVÝ OLEJ

Rozemelte 1 hlavičku česneku a zalijte ji sklenicí slunečnicového nebo panenského olivového oleje lisovaného za studena. Umístěte do dolní části ledničky a nechte pár dní odležet. Poté se užívá 3x denně 1 lžička česnekového oleje smíchaná s 1 lžičkou čerstvé citrónové šťávy - vždy 30 minut před jídlem.

Používá se 1-3 měsíce, poté se udělá měsíc pauza a můžete pokračovat.

účinkuje na: křeče mozkových cév, srdeční stahy, sklerózu, na rozšíření cév, křečové žíly...

TŘEZALKOVÝ OLEJ - NÁVOD NA VÝROBU TŘEZALKOVÉHO OLEJE

- na popáleniny, jizvy, hojení apod.

DOMÁCÍ OLEJ Z TŘEZALKY TEČKOVANÉ

Třezalka je přírodní antibiotikum a přírodní antidepresivum, z mnoha léčebných možností třezalky jako jsou nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, poruchy močových cest působí čaj z třezalky velmi dobře na nervy. Uklidňuje, má velmi dobrý vliv na psychiku, je účinná proti depresi, stresu, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je zajímavé, že ve většině chemických lécích proti depresím a úzkostem je uvedana třezalka jako kontraindikace - tedy se nesmí užívat. Mimo to působí třezalka dobře i při srdečních nemocech, zlepšuje krevní oběh až do krevních kapilár a příznivě působí při všech menstruačních poruchách a při problémech v klimakteriu. Snižuje krevní tlak. Během třezalkové kúry se vyhýbáme opalování vzhledem k tomu, že třezalka způsobuje svými vlastnostmi citlivost na sluneční světlo a vznik možného zčervenání pokožky, svědění a vyrážky, které však nejsou nebezpečné. Dlouhodobé užívání však může poškodit některé orgány těla, proto jej občas přerušíme a nezvyšujeme dávkování.

Olej z třezalky je velice vhodný při zevním používání, říká se mu také Janův olej a používá se na rány, zmírňuje bolesti, odstraňuje a léčí záněty. Je vhodný i na potíže s lymfatickými uzlinami a oteklých žlázách. Čerstvé květy a pupeny natrhané za slunečného dne vložíme do láhve a zalijeme olivovým olejem tak, aby byly zcela ponořeny. Láhev necháme na teplém místě stát tři týdny, až se olej zbarví do ruda. Poté vše přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme a olej uschováme v tmavých lahvičkách. Potřebujeme-li olej použít na popáleniny, nahradíme olivový olej lněným olejem

TŘEZALKOVÝ OLEJ II. - NÁVOD NA VÝROBU

do zavařovací sklenice dáte asi do 1/3 květy třezalky tečkované

dolít olivovým olejem

na 3-6 týdnů nechat louhovat na světlém místě, občas protřepat, pak přefiltrovat do tmavé lahv

CHMELOVÝ OLEJ - NÁVOD NA VÝROBU

Připravte si menší zavařovací sklenici a naplňte ji chmelovými šišticemi (sušené chmelové šištice můžete koupit zde) tak, aby byla plná. Poté až po okraj přidejte za studena lisovaný olej (mandlový, panenský olivový, kokosový apod.). Sklenici zavřete a nechte stát za oknem v teple, aby se k lahvi dostal sluneční svit a denní světlo. Nechte stát 14 dní a občas sklenici protřepejte. Po uplynutí doby lohování obsah přeceďte (přefiltrujte přes plátno). Hotovoý olej uchovejte nejlépe v tmavé sklenici v temnu a chladnu.

Vtírání chmelového oleje do pokožky přináší mnoho užitku. Chmel pokožku zvláční, zklidní a pročistí. Pivo je plné vitamínů skupiny B, obsahuje také stopové prvky a minerály. Ty pomáhají regeneraci pokožky a zvyšují její odolnost vůči negativním vlivům životního prostředí. Chmel pokožku zvláční, zklidní a pročistí.

OLEJ Z ANDĚLIKY PROTI REVMATISMU A BOLESTEM KLOUBŮ

kořen anděliky, případně také listy a nať rozmělníte a naplníte zavařovací sklenici o velikosti 0,5l, přidáte olivový olej, a dobře zašroubujete

na dva týdny olej odstavte na teplé místo, kam dopadá sluníčko

po dvou týdnech se olej scedí přes husté sítko a může se aplikovat na postižená místa

 

TINKTURA NA OPARY, KOUTKY, AFTY, BOLEST ZUBŮ

0,5l 40% vodky nebo jemného lihu
10 kusů hřebíčku

2 celé skořice

20g sušené šalvěje list nebo nať
20g sušeného řepíku lékařského

Všechny uvedené ingredience naložte do vodky, nechte 4 týdny macerovat v tmavé lahvi v suchu a mimo světlo. Potom přeceďte přes plátno.

 
 

 www.bylinarstvi-maya.cz www.bylinky-maya.cz www.poradna-zdravi-zdarma.cz BYLINKY MAYA