Bylinkové čaje, sušené byliny


LÉČIVÉ BYLINKY / LÉČIVKY/ A JEJICH POUŽITÍ

BYLINKY A JEJICH POUŽITÍ DLE TRADIČNÍHO LIDOVÉHO LÉČITELSTVÍ

Tento text není možné kopírovat bez souhlasu BYLINÁŘSTVÍ MAYA!!!

Herbář léčivých rostlin - seznam léčivých bylinek

Aloe kapská - aloe capensis cs.

Aloe kapská se tradičně se užívá pro svůj teplý a uklidňující kouř jako vykuřovadlo pro "tříbení ducha"

Aloe kapská je šťavnatá sukulentní rostlina. Listy aloe jsou v tradičním lidovém léčitelství používány při zácpě z ochablosti střev a při menstruaci. Projímavé účinky jsou silnější než u senových lusků. Nižší dávky snižují hladinu krevního cukru aniž by měly projímavý účinek. Na špičku nože se také v lidovém léčitelství užívá pryskyřice, která se rozdrtí a rozmíchá ve vlažné vodě, užívá se maximálně 3x denně - má silně projímavé účinky, které nastoupí po 8 hodinách! 

Možné kontraindikace:

Alkalickou moč zbarví aloe do červena. Není vhodná pro kojící ženy, těhotné ženy, děti do 12 let, při bolestech, hemeroidech, nevolnosti, zvracení, obstrukci střev a onemocnění ledvin.

ANÝZ VONNÝ

Vhodný při bolestech v krku či ztrátě hlasu, dále bolest v krku, bolest hrtanu, zánět hrtanu, laryngitida, bolest na průduškách, zánět průdušek, zápal plic, zánět dýchacích cest, astma, dýchací potíže, kožní nemoci, vyrážka, akné, ekzém, nadýmání, bolest břicha, bolest břicha při menstruaci, zažívání, trávení, plynatost, pro miminka na bolest bříška, proti nadýmání ...

ARONIE - ČERNÝ JEŘÁB

Aronie - černý jeřáb je v tradičním lidovém léčitelství ceněna hlavně pro vysoký obsah vitamínu C. Přírodní šťáva a plody arónie se doporučují jako léčebný prostředek při arteroskleróze, vysokém krevním tlaku a anacidních gastritidách (překyselení). Je ověřeno, že šťáva z aronie snižuje hladinu cholesterolu v krvi nemocných aterosklerózou. Užíváním aronie se zvyšuje rychlost proudění krve, což je vhodné pokud někoho trápí hypertenze.

ARTYČOK, Cynarae folium cs.

Artyčok je trvalka podobná bodláku, využívá se v kuchyni i v lidovém léčitelství.

V tradičním lidovém léčitelství se artyčok vnitřně užívá na játra, cévy, žlučník, trávení, detoxikaci, vylučování žluči a moči. V lidovém léčitelství se rovněž doporučuje na látkovou výměnu (metabolismus), chudokrevnost, při snižování hladinu cholesterolu nebo hladiny cukru, u ekzému i alergiích. Mathiolli mu přisuzoval účinky proti pocení a odstraňování nepříjemných tělesných pachů. Z čerstvého kořene artyčoku se připravuje také artyčokové víno. Dle doporučení by se artyčok neměl užívat při těžkých poruchách ledvin - poraďte se s lékařem!

BADYÁN

Badyán je poměrně známé a rozšířené koření, pochází z Číny a má podobnou vůni jako anýz. Říká se mu také čínský anýz, nebo hvězdicový anýz. Nejčastěji se používá do směsí na přípravu perníku, švestkových povidel, kompotů, především hruškového, do štrůdlu, ale také k aromatizaci především ovocných čajů (zimních) a pro přípravu grogu a svařeného vína. Využívá se také jako koření při přípravě masa. Dle tradičního lidového léčitelství čaj z badyánu příznivě působí při kolice a revmatizmu, rovněž se badyán užívá jako "digestiv" tedy na zklidnění žaludku po jídle. Badyánem se také pro svůj atraktivní vzhled zdobí například adventní věnce. Určitou dobu se dokonce badyán používal při výrobě léku Tamiflu proti virovým onemocněním, nakonec byl nahrazen syntetickým přípravkem.

BAZALKA

Bazalka  je známá především díky svému nezaměnitelnému aroma jako koření, užívá se čerstvá do salátů, na sýry, především na mozarellu, dále drcená do omáček, na ochucení ryb, masa a luštěnin... Bazalka se dle tradičního lidového léčitelství používá při poruchách s žaludkem a  trávením, podporuje chuť k jídlu, snižuje nadýmání. Dle lidového léčitelství se pro své protizánětlivé a mírné antibiotické účinky užívá při zánětech močových cest a močového měchýře. V lidovém léčitelství se využívá dále ke zklidnění, na bolest hlavy, migrénu, nespavost, při stavech vyčerpanosti a únavy a při některých formách depresí.

BOBKOVÝ LIST

Bobkový list nebo také vavřín je známé koření s širokým využitím při přípravě pokrmů, dle tradičního lidového léčitelství se bobkový list používá na podporu trávení, má protizánětlivý účinek a také má zajímavý účinek na snižování cukru v krvi. Používá se v lidovém léčitelství tradičně při doplnění léčby diabetiků. Dále se bobkový list využívá v tradičním lidovém léčitelství tak, že se přidává do vody při přípravě brambor a dalších pokrmů, neboť odvar z bobkových listů je dle tradice účinný proti usazování solí do kloubů.

BOROVICE LESNÍ

Používá se k posílení organismu a dále při revmatismu, velmi příjemné a povzbuzující jsou koupele z čerstvého jehličí. Další užití je: revma, roztroušená skleróza, bolesti zad, klouby, bolesti kloubů, astma, chřipka, dýchací potíže, ledvinové potíže, prokrvuje, kožní vyrážky, dna

BORŮVKA ČERNÁ

Listy borůvky jsou velmi vhodné jako podpůrný prostředek ke snížení hladiny cukru při cukrovce. Plody jsou známým lidovým prostředkem proti průjmu. Zlepšují také ostrost vidění.

BŘÍZA BĚLOKORÁ

Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest, dále při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů...

CITRÓNOVÁ TRÁVA

Citrónová tráva, Lemongrass nebo také Voňatka pochází z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové vůni se používá v tradiční asijské kuchyňi k dochucení pokrmů. Z citrónové trávy se připravují také velice chutné a povzbuzující čaje. Ve své domovině se čaj z citrónové trávy doporučuje na žaludeční a nervové potíže, dále na horečky, malárii, chřipku. Citrónová tráva se používá také na dochucení různých bylinkových směsí, nebo zelených čajů, čaje rooibos, maté, lapacho apod.

ČERNÝ BEZ

Květy se používají jako podpůrný prostředek při nachlazení, jako močopudný prostředek a ke zvýšení tvorby mléka u kojících žen.

ČERNÝ BEZ PLOD

Plody působí močopudně, vyvolávají pocení a používají se jako utišující prostředek proti migréně, při bolestech svalstva a kloubů při nachlazení.

ČESNEK MEDVĚDÍ

Pročišťuje zažívací ústrojí, snižuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi, má silné dezinfekční účinky.

DAMIÁNA OBECNÁ

Damiana je označována jako posvátná rostlina Aztéků. V Mexiku se údajně damiána používá jako tradiční ženské přírodní afrodisiakum. Čaj z damiány pijí údajně indiánské ženy hodinu či dvě před pohlavním aktem kvůli lepšímu prožitku. Při kombinaci s jinanem dvoulaločným (ginko biloba) silně posiluje mozkovou činnost (při dynamogenii) a úspěchy byly zaznamenány v této kombinaci i při léčbě Parkinsonovo nemoci. Damiána má velice příjemnou vůni i chuť podobnou citrusovým plodům, někomu připomíná heřmánek. Je léčivkou pro ženy, na hormonální nerovnováhu apod.

DIVIZNA

Dle tradičního lidového léčitelství se divizna (květ nebo list) používá při kašli, zánětu průdušek, chrapotu a při astmatické bronchitidě. Zevně se divizna tradičně používá při bércových vředech, hemeroidech. Přidává se do směsí na kašel a do průduškových směsí. V lidovém léčitelství se hojně užívá květ divizny nebo také list divizny především na odhlenění/zahlenění, kašel, a dále květ divizny prospívá činnosti jater, sleziny a brzlíku, a dále divizna dle tradice působí močopudně (vylučování škodlivin a vody močí). Čaj z květů se ale musí pečlivě cedit, protože květy jsou pokryty jemnými chloupky, které nepříjemně dráždí sliznici.

DOBROMYSL OBECNÁ

Podporuje chuť k jídlu, vhodná při poruchách trávení. Celkově zklidňuje a zlepšuje náladu. Zevně se používá na přípravu kloktadel a inhalací, ale i do posilujících koupelí při revmatismu a špatném prokrvení tkání. Vhodná do polštářků pro klidný spánek.

DUBOVÁ KŮRA

Sbírá se z mladých stromů na jaře z větví maximálně 10 cm silných a maximálně 20 let starých, tradičně se užívá na hemeroidy, hemoroidy, kožní záněty, ekzém, atopický ekzém, mokvavý ekzém, lupénka, vyrážka, vrásky, pocení nohou a rukou, zanícená kůže, oděrky, ranky, protizánětlivé účinky, dezinfekční účinky, svíravé účinky, křečové žíly, metličky, omrzliny, popáleniny, spáleniny, popáleniny od slunce

ECHINACEA - TŘAPATKA NACHOVÁ

Známé též jako Echinacea - má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

EUKALYPT-BLAHOVIČNÍK

Eukalypt neboli blahovičník, jehož domovinou je Austrálie, je známou oblíbenou pochoutkou medvídků Koala :) V tradičním lidovém léčitelství se eukalypt užívá především při potížích horních cest dýchacích, kašli, zánětu vedlejších nosních dutin, průdušek, při nachlazení a zánětu močových cest. Eukalyptová silice je velmi silné antiseptikum. Vylučuje se močí i plícemi.

TRADIČNÍ UŽITÍ EUKALYPTOVÉHO LISTU

Ze sušených eukalyptových listů připravte nálev ze 2g listů (1 čajová lžička) na 1 šálek nálevu. Podávájte 2 x denně při zánětech močových cest nebo horních cest dýchacích. Zevně se eukalyptové listy užívají jako obklad na zhnisané rány, nebo jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.

FENYKL OBECNÝ

Velice známý prostředek hlavně pro děti proti nadýmání a bolestech bříška. Podporuje činnost střev. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.

FÍKY

V naší zemi méně známým využitím fíků je užívání fíků a odvaru z fíku při nachlazení, na kašel a bronchitidu...  Obsažené látky mají schopnost rozpouštět usazené hleny v dýchacím ústrojí, doporučují se i v případě chronických onemocnění dýchacích cest.
Stejný čistící účinek mají fíky i na ledviny a močové cesty. Působí mírně močopudně a dokáží rozpouštět usazené škodliviny v ledvinách ve formě tzv. ledvinových kamenů či písku. Užívá se také ři zácpě a redukčních dietách.

GINGKO BILOBA

V čínské tradiční medicíně se GINGKO používá přes 5000 let především k léčení astmatických potíží, problémů se zažíváním, proti kašli, na omrzliny a také proti stařecké senilitě.

GUARANA

Guarana působí příznivě při psychickém a fyzickém vypětí. Stimuluje mozkovou činnost, přispívá k lepší kondici. Obsahuje kofein.

HENNA

100% HENNA ČERVENÁ pochází z rozemletých listů rostliny Lawzovie. Již od dávných dob se používá k přírodnímu barvení a posilování vlasů a k malování ornamentů na tělo. Malby na tělo se provádějí především při různých životních událostech a rituálech, neboť se věří, že malování hennou přinese štěstí. Nejčastěji se maluje na ruce, dlaně, chodidla a nohy... 

HEŘMÁNEK LÉKAŘSKÝ

Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Některé osoby mohou být na heřmánek alergické. Teplé heřmánkové obklady se používají také při otocích, akné, při urychlení hojení. Vhodný pro děti. Vhodný do polštářků při potížích s lícním nervem. Dále podrážděná a problematická pokožka při akné, ochrana dětské pokožky před opruzením, ekzém, kožní vyrážky, pokožka spálená sluncem, pokožka ošlehaná větrem, popáleniny, odřeniny, zhnisané rány, pohmožděniny, spáleniny, podrážděná pokožka, hojení ran, zmírnění jakéhokoli zánětu, špatně se hojící rány, hemoroidy, hemeroidy, brání tvoření jizev, vynikající zklidňující a regenerační účinky na podrážděnou pokožku, po nadměrném slunění.

HLOH

Hlavní účinné látky v hlohu jsou flavonoidy a triterpenické kyseliny, dále aminopuriny, které regulují krevní oběh, třísloviny, saponiny. Plody, které se tak často neužívají, obsahují karoteny, sacharidy a vitamíny C a B. Dle tradičního lidového léčitelství se hloh užívá především ke snížení vysokého krevního tlaku, dále na zklidnění nervové soustavy a psychiky. V lidovém léčitelství se hloh dále užívá při roztroušené skleróze, nespavosti, podrážděnosti, bušení srdce, arytmii, srdeční neuróze, klimakteriu, migréně a dále při dlouhodobém užívání ve stáří pro své tonizující účinky na srdeční slabost. Hloh dle tradičního lidového léčitelství zlepšuje činnost srdce, snižuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve v srdci, dále u lehčích forem koronární nedostatečnosti, u poruch srdečního svalu po infekčních chorobách a u poruch ze špatného prokrvení mozku...

HLUCHAVKA BÍLÁ KVĚT

V tradičním lidovém léčitelství se hluchavka užívá na tlumení křečí a bolestí, především ve spojení se silnou menstruací a na další menstruační potíže. Dále se v lidovém léčitelství hluchavka používá na odkašlání, k rozpouštění , zánětu průdušku a chronické bronchitidě a při potížích s močovými cestami a ledvinamiKvěty a mladé lístky hluchavky se používají do salátů při jarních očistných kůrách

Účinné látky: Ve farmacii se nejčastěji využívají květy hluchavky pro svůj obsah slizových látek a katechinových tříslovin. Květy dále obsahují silici, flavonové glykosidy, isoquercitrin, saponin, cholin a biogenní aminy, histamin, tyramin a metylamin.

Nať má proti květu méně uvedených látek, ale obsahuje navíc řadu minerálů a stopových prvků.

HLUCHAVKA KVĚT TRADIČNÍ POUŽITÍ:

Vnitřně v nálevu jako expektorans (několikrát denně 2 - 3 čajové lžičky na šálek vody) při zánětech horních cest dýchacích, chronické bronchitidě apod. Upravuje střevní činnost, reguluje stoliciZevně jako adstringens v koupelích a obkladech při pyodermiích, mokvavých ranách, abscesech, furunkulóze, hemoroidech apod.

HOJNÍK HORSKÝ - HOJNÍK HORNÍ

Řecký horský čaj nebo také hojník horní má močopudné účinky, protizáněltivé účinky, antioxidační účinky a silné dezinfekční účinky, doporučuje se i při zažívacích potížích - botanicky je blízký a příbuzný šalvěji. Čaj horský je určený pro každodenní pití. Doplňuje přirozenou formou energii a vitalitu. Často se kombinuje s verbenou - sporýšem.  Používá se na vysoký krevní tlak, průdušky, vykašlávání, močové cesty, prostata, močopudné účinky, chudokrevnost, zklidnění před spaním, ledvinové kameyn, protizánětlivé účinky, hojení ran, vysoký obsah selenu, antioxidační účinky, pročištění organismu, očista organismu, detoxikace organismu, dezinfekční účinky, stimulant, zmírnění křečí, žaludek, energie, vitalita, jemně olejnatá chuť, aromatická kořeněná chuť, příbuzný šalvěji.

HŘEBÍČEK

Hřebíček je známé voňavé koření, používá se při vaření rýže - zapíchne se do cibulky (rýži basmati koupíte zde), na ochucení sladkých pokrmů, svařeného vína, perníčků, při zdobení jablíček na vánoční stůl apod.... Hřebíček se také  často tluče před použitím v kuchyni v hmoždíři. Hřebíček je usušené poupě Hřebíčkovce vonného a v dřívějších dobách byl pro své účinky ceněný jako zlato. Hřebíček je v tradičním lidovém léčitelství využívaný pro své hojivé, antiseptické (dezinfekční), analgetické (snižování bolesti), anestetické (znecitlivující) a antibakteriální (ničí bakterie a posiluje imunitu) účinky. Při bolestech zubů se hřebíček přiloží na bolavý zub a "pokouše se", aby se uvolnila účinná látka - hřebíčková silice. Při správné aplikace dojde k znecitlivění bolavého zubu.

CHALUHA BUBLINATÁ 

Chaluha bublinatá dle tradičního lidového léčitelství příznivě ovlivňuje funkci štítné žlázy (zvyšuje ji)V lidovém léčitelství se také užívá na hubnutí - při odtučňovacích čajových kůrách, na poruchy štítné žlázy - adipositas; v lidovém léčitelství se dále užívá při zánětech kloubů, revmatismu, ke snížení lipidů v krvi - snížení hladiny cholesterolu, snížení krevního tlaku, pro zlepšení trávení (ovlivňuje trávící enzymy), pro zvýšení růstu vlasů (vysoký obsah minerálních látek), užívá se také při rekonvalescenci a tělesné slabosti.

Metabolikum, laxans

Účinné látky:

Chaluha bublinatá obsahuje vysoké množství jódu deriváty kyseliny alginové, vitamíny, brom, draslík, hořčík a další minerální látky, mannitol, silice. Vysokým obsahem jódu působí na zvýšení činnosti štítné žlázy, která ovlivňuje látkovou výměnu v těle - metabolismus. Tímto způsobem může právě chaluha přispívat i ke snižování tělesné hmotnosti a obezity. Předpokládá se, že chaluha může obsahem minerálních látek přispívat také k podpoře růstu vlasů.

Pozor! Není vhodné užívat chaluhu v těhotenství a při kojení. Za určitých okolností může zhoršovat akné.  

CHLORELLA

Dle tradičního lidového léčitelství se sladkovodní řasa Chlorella se používá k detoxikaci organismu, k vyčištění střev, k posílení imunity, pohlavních funkcí, k regeneraci buněk, upravuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na řadu kožních onemocnění. Zároveň je chlorella dle tradičního lidového léčitelství ideální pomocníkem a doplňkem v boji proti srdečním a cévním onemocněním, rakovině, stresu a řadě dalších civilizačních nemocí.

CHMEL ŠIŠTICE

Horčiny a silice obsažené v chmelu povzbuzují chuť k jídlu, působí mírně diureticky (močopudně), užívá se při křečích svalů, potížích se žaludkem, menstruačních potížích, uklidňuje nepříjemné stavy při nervové podrážděnosti a pomáhá proti nespavosti. Mladé chmelové výhonky obsahují hodně vitamínů skupiny B i minerálních látek. Chmel obsahuje bioaktivní látky - xanthohumol a humulon, které zpomalují řídnutí kostí (ke kterému dochází odplavováním vápníku). Podle některých výzkumů má xanthohumol dokonce silné protirakovinné účinky. Mírní menstruační potíže a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Chmelové silice mají uklidňující a antibiotický účinek.

CHRPA POLNÍ

Velice známý prostředek pro léčbu zánětlivých očních chorob.

 

JAHODNÍK

Jahoda list se v tradičním lidovém léčitelství používá jako močopudný prostředek, má svíravé a stahující účinky, reguluje tvorbu žluče. Dle tradičního lidového léčitelství se dále jahodníkové listy podávané ve formě čajů užívají na potíže s látkovou výměnou (metabolismus), katarech žaludku a střev, při kožních vyrážkách, při zánětu močového měchýře, hemeroidech. Přidává se do směsí při jarní detoxikaci a do posilujicích čajů při rekonvalescenci.  Rovněž plody pěstovaných a planých jahodníků se využívají pro uvedené účinky.

JASAN

Užívá se pro zdravou funkci kloubního aparátu, močového ústrojí a očistu cévního systému. Vhodný jako drenážní prostředek (na odvodnění) -lymfatický systém, celulitida. Snižuje množství kyseliny močové v krvi, která se vyskytuje při nemocech, jako je dna a revma. Podporuje regulaci krevního tlaku

JASMÍN

Jasmín příjemně voní a povzbuzuje smysly, zlepšuje náladu. Dá se také využít při bolestech žaludku, menstruačních obtížích a kožních problémech.

JATERNÍK

jaterník podléška, jaterník trojlaločný - Hepaticae herba. Jaterník se v lidovém léčitelství tradičně užíval jako močopudný prostředek, dále se užíval s oblibou na játra (od toho také název jaterník - hepar jsou latinsky játra), žlučník (písek, kolika, kameny, vylučování žluči...), i k podpoře vykašlávání. Jaterník se užíval také k zastavení krvácení a jako kloktadlo. V minulosti se rovněž jaterník používal jako náhražka černého čaje.

JEHLICE

V tradičním lidovém léčitelství se kořen jehlice užívá na podporu vylučování kyseliny močové, na zlepšení látkové výměny a stejně tak při potížích s močovým měchýřem i zánětem ledvin. Odvar z jehlice se používal k barvení vlny. Ve středověku se mladé výhonky jehlice konzumovaly jako potravina. Účinné látky: flavonoidy, tripenové sloučeniny, silice

JESTŘABINA

Jestřabina lékařská dle tradičního lidového léčitelství snižuje hladinu cukru v krvi při cukrovce 2.typu, je součástí čajů pro kojící maminky, neboť podporuje činnost mléčných žláz (zvyšuje tvorbu mléka). Je také diuretickým prostředkem (k vylučování moči).

JITROCEL KOPINATÝ

Obsahuje látky, které uvolňují hleny a upravují stolici. Také se užívá při ženských obtížích a silné menstruaci. Při poranění a drobnějších  otevřených ranách se přikládá čerstvý jemně rozemnutý list, můžete ho upevnit náplastí (rána se zatáhne), přikládá se též čerstvý na bércové vředy, které se také mohou zatáhnout, i když jsou staré, pomáhá i při bodnutí hmyzem a zmenšuje otoky. Jitrocel je vhodný na Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně...

JMELÍ NAŤ

Snižuje krevní tlak a má vliv na srdeční činnost. Působí mírně diureticky. Používá se také při příznacích stáří a arterioskleróze.

V lidovém léčitelství se doporučuje především na snížení krevního tlaku, při ateroskleróze a chorobách stáří, při nervových a srdečních chorobách a jako prostředek močopudný. Uplatnění má i v kosmetice, kde se jeho výtažky používají v krémech a emulzích určených pro zklidnění podrážděné citlivé kůže. Doporučuje se ve vlasové kosmetice proti nadměrné tvorbě lupů.

Účinné látky:

 

Droga obsahuje jedovatý viskotoxin, cholin, aminokyseliny. V poslední době se obsahovým látkám věnuje výzkum, protože některé brzdí nádorové bujení a prokázaly protirakovinové účinky.

KAFR PŘÍRODNÍ - CAMPHORA VERA 

Přírodní kafr získaný samovolnou krystalizací ze silice vydestilované z dřeva kafrovníku. Používá se zejména zevně jako antiseptikum, anestetikum, na unavené svaly, při revmatických potížích, v aromaterapii, na inhalace, jako součást repelentů, mastí (podobně jako mentol)... derivans, antirevmatikum a při neuralgiích.
Kafr má dráždivé účinky na kůži a sliznici, a tak způsobuje překrvení, díky kterémů se rychleji účinné látky z mastí apod. vstřebávají do kůže a urychluje průběh zánětlivého procesu tím, že zrychluje absorpci zámětu.
Kafrovník je také známý jako: gáfr, kafr, kafrový strom, camphora vera, kamfor nebo kamfora. Přidává se například také do větrových bonbónů. Kafr se také využívá jako vykuřovadlo, protože nezanechává popel, kterému v hinduistických náboženstvích přisuzují vědomí.

KAKAOVÉ BOBY

Kakaové boby mají mnoho pozitivních účinků na lidský organismus, který přirozeně stimulují a povzbuzují. Dokáží díky obsaženým látkám navodit dobrou náladu a psychickou pohodu, takže působí rovněž i jako mírnější antidepresivum. Díky svým povzbuzujícím účinkům působí kakaové boby také jako afrodisiakum. Kakao obsahuje také speciální látky, které zpomalují proces odbourávání látek v našem organismu, a proto příjemné pocity po užití kakaových bobů mají dlouhodobější trvání. Kakao v sobě ukrývá theobromin (stimulace centrálního nervového systému a srdce, uvolnění svalstva, rozšíření cév, diuretické účinky). Kakao má nízký obsah kofeinu, obsahuje však mnoho lidskému organismu prospěšných látek a vitamínů, minerálů (například hořčík), antioxidantů, dále látku dopamin (chybí v mozku při Parkinsonově chorobě, vyvolává v mozku pocity štěstí), anandamid (ovlivňuje plodnost, chuť k jídlu, bolest, paměť, depresi) arginin (glukoplastická aminokyselina-ovlivňuje funkci ledvin a jater), tryptofan (vzácnější esenciální aminokyselina), theobromin. Theobromin je odvozený od rodového jména kakaovníku, které vzniklo složením řeckých slov "theo" (bůh) a "brosi" (pokrm) ve smyslu "pokrm bohů". Je nerozpustný ve vodě a má podobné, avšak slabší, účinky jako kofein. Neškodí zubům!

KAROB - ROHOVNÍK,  SVATOJÁNSKÝ CHLÉB

Svatojánský chléb, rohovník nebo také karob je zdrojem vitaminu B1, obsahuje bílkoviny, tuky, draslík, hořčík, železo, mangan, chrom, měď, nikl i vápník, kterého má třikrát víc než mléko. Obsahuje také vitamíny A, B, D, O. Oproti kakaovému prášku je méně tučný (až 7x), obsahuje také o 1/3 méně kalorií. Je bohatým zdrojem vlákniny, pektinu a ligninu, které pomáhají při trávení a vylučování,  pomáhá snižovat cholesterol. Karobová mouka se užívá pro své protiprůjmové účinky. V poslední době se karob velmi často používá do potravin pro osoby trpící celiakií. Karob neobsahuje kofein, alergeny, theobromin, methylxanthiny. Karob mají rádi také hlodavci - králící, morčata...

KAŠTAN - JÍROVEC MAĎAL

Kaštan má protizánětlivý účinek, tlumí i odstraňuje otoky, ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Využívá se také při léčbě hemoroidů, bércových vředů, křečových žil nebo při zánětu žil. křečové žíly... Používají se květy a plody. Pokud užíváte kaštanovou mast, natírejte ji vždy zdola nahoru směrem k srdci., dále  záněty žil, omezená pohyblivost kloubů včetně revmatismu (Klouby masírujte jemnými pohyby několik minut, pravidelně nejlépe ráno a večer) - pružnost a pevnost cév, prokrvení, brnění nohou, studené končetiny, bolesti, křeče, trombóza, kornatění, bolestivá artróza, borelióza (zmírňuje bolesti kloubů),  opruzeniny, zanícená a podrážděná pokožka v oblasti konečníku, zevní hemeroidy, drobné popáleniny, otoky, poruchy lymfatického systému, žilní cirkulace, poruchy metabolismu

KONOPÍ

bolesti svalů, bolesti kloubů, namožené šlachy, zánět šlach, rehabilitace, poúrazová péče, hojení ran, vyrážky, ekzém, akné, napětí, záněty, otoky, kosmetické vady... všestranné využití. Konopí je známo svými hojivými účinky na mnoho potíží, využívá se hojně při ekzémech, vyrážkách, bolestech kloubů, svalů apod. Při užívání konopné masti můžete dosáhnout velice dobrých výsledků, pokud si na postižené místo natřete konopnou mastičku ve slabší vrstvě, přiložíte igelitovou fólii, a navrch dáte ještě vrstvu látky, například ručník, bavlněnou plenu, vše upevníte a necháte působit přes noc. Z konopných semínek, která jsou běžně k dostání ve zdravé výživě, se vyrábí například velice výživné konopné mléko.

KONOPICE - Galeopsidis cs.

V tradičním lidovém léčitelství se konopice použivá především při zánětech horních cest dýchacích, průdušek (pomáhá při odhlenění) vykašlávání a také jako diuretikum (působí močopudně, k odvodnění organismu, k vyloučení moči). Podporuje chuť k jídlu při rekonvalescenci i nemoci. Zevně se konopice v tradičním léčitelství používá v nálevu na špatně se hojící rányKonopice je významná i pro včelaře (včely sbírají pyl a nektar bohatý na sacharózu).

KONTRYHEL OBECNÝ

Používá se především při nejrůznějších potížích s ženskými orgány, po porodu na stažení dělohy, pro posílení svalů při svalové artrofii, dále jako svíravý prostředek proti krvácení, průjmech, má močopudné a uklidňující účinky. Uplatňuje se při bolestivé menstruaci a v klimaktériu.

KOKOŠKA PASTUŠÍ TOBOLKA

Užívá se pro zmírnění děložního krvácení, při silné menstruaci, také při ledvinovém písku a nemocech močových cest. Zevně ve formě obkladů při poraněních a pohmožděninách. Nesmí se používat v těhotenství a při kojení. Velice chutná slepicím :)

KOPRETINA ŘIMBABA

V tradičním lidovém léčitelství se kopretina řimbaba (kvetoucí nať) užívá především na nejrůznější bolesti, dále na bolesti hlavy (migrénu), menstruační bolesti a revmatické bolesti. Kopretina pochází z jihovýchodní Evropy. Kopretina řimbaba je silně aromatická trvalka, která dorůstá až 1 m. Drogu tvoří kvetoucí nať Herba Pyrethri parthenii. V lidovém léčitelství se dále používá také proti horečce a k rozšíření cév. Nejvýznamnější v lidovém léčiteství je její antimigrenózní účinek. Výborně se také osvědčila při menstruačních bolestech. Z drogy můžeme připravit nálev nebo tinkturu, kterou užíváme při nástupu migrény 5-10 kapek každou půl hodinu.
 

KOPŘIVA DVOUDOMÁ, KOPŘIVA ŽAHAVKA

Kopřiva se používá při jarních čistících kúrách pro zlepšení látkové výměny a pročištění organismu. Celkově posiluje organismus a působí diureticky. Zevně se listy i nať používají na ekzémy a špatně se hojící rány, ale také jako vlasové tonikum. Pije se při akné a vyrážkách. akné, ekzém, vyrážka, atopický ekzém, šupinky ve vlasech, seberoický ekzém, bolesti kloubů, revma, revmatismus, roztroušená skleróza, křečové žíly, bércové vředy, lupénka, psoriáza, bolesti kloubů při borelióze, hemeroidy, bolesti zad, dna. Kopřiva žahavka více pálí.

KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

Listy se dají přikládat při zlomeninách i zánětech. Dále se dá využít při žaludečních vředech, a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Masti, koupele, obklady z kostivalu napomáhají při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. otevřené rány, bércové vředy, křečové žíly, zlomeniny (napomáhá srůstání kostí),  záněty kloubů, výron kotníku, výrony, vymknutí kloubů, pohmožděniny, popáleniny, opařeniny, povrchové hojení ran, otoky, artritida, revmatismus, zjemňuje pokožku, vředy, krvácení, záněty, kýla, k masáži namáhaných svalů a šlach, pro sportovce. Ve středověku vyráběli ze sušeného drceného kořene jakýsi obklad, který na zlomenině ztuhnul, a působil jako dnešní sádra. K výrobě mastí se užívá hlavně kořen, listy se užívají výjimečně, spíše se přidávají do koupelí proti revmatismu a bolestem.

KOTVIČNÍK ZEMNÍ

Kotvičník se s oblibou užívá ve středním věku, kdy dochází k úbytku hormonů testosteronů a estrogenů, a tím dochází k ochabnutí sexuální touhy, ke ztrátě potence, vitality, objevuje se nadváha, podrážděnost, mrzutost. Další účinky kotvičníku jsou nejen na oblast pánve, ale také při léčbě jaterních, kardiovaskulárních i ledvinových chorob. Účinné látky výrazným způsobem zvyšují sexuální apetit (libido), užívá se jako přírodní viagra.

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Působí proti hlístům. Známé jsou valeriánské kapky, které se vyrábějí z výtažku z kozlíku a mají uklidňující účinek při srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňují křeče. Malé dávky povzbuzují aktivitu a zvyšují koncentraci, ale větší dávky uklidňují a tlumí.

KRUČINKA NAŤ - 200g

Genista tin. herba cs.

Surovina pro individuální použití

Vytrvalý až 1 m vysoký keřík s přímými beztrnými větvemi, kopinatými přisedlými listy, žlutými květy v úžlabních hroznech. Plodem je úzký zploštělý lusk. Drogou je kvetoucí nať Herba genistae tinctoriae.

Dříve se podběl užíval v lidovém léčitelství především při kašli a bronchitidách, nyní je na seznamu zakázaných bylin pro přípravu potravin.

V tradičním lidovém léčitelství se kručinka používá například při nízkém tlaku, na močové cesty a ledviny, pro zvýšení pocení a vyloučení solí potem, na detoxikaci, dle lidového léčitelství kručinka čistí krev, užívá se také při dně, otocích a vodnatelnosti... Někteří léčitelé dokonce používají kručinku na močové kameny a písek...

Nyní na seznamu bylin zakázaných pro výrobu potravin.

KRUŠINA OBECNÁ

Krušina se užívá především při zácpě, posiluje tvorbu žluče a její vylučování do střev, při hubnutí. Další využití je celulitida - hrubá a pomerančová kůže, redukce tuků, jizvy, pajizévky, strie, praskliny, prevence strií v těhotenství, růže, skvrny na pokožce, suchá a zanícená pokožka, antiseptické účinky, zjemnění a vyhlazení pokožky, lipom, lipomy, podkožní bulka, tuková bulka, tukový nádor, růže, popraskaná kůže při náhlém zhubnutí nebo přibrání na váze, tukové převisy

LAPACHO - Tabebuia impetiginosa    

Bylinný čaj lapacho pochází z Jižní Ameriky a říká se mu "posvátný zázračný nápoj Inků". Připravuje se z červené vnitřní kůry stromu Lapacho Colorado nebo Lapacho Morado. Stromy lapacho v oblasti And dosahují tyto stromy stáří až 700 let. Čaj z této kůry má příjemnou "vanilkovou" chuť. Lapacho se dle tradičního lidového léčitelství indiánů Jižní Ameriky užívá při léčbě zánětůJihoameričtí indiáni užívají lapacho na vnější i vnitřní záněty pro jeho přírodní antibiotické účinkyLapacho se dá použít jak ve formě čajů, tak na obklady a koupele. Lapacho dle tradičního léčitelství působí nejen proti virům, ale také proti baktériím a plísním! V tradičním lidovém léčitelství a dle dávného použití u starých Inků se nyní v lidovém léčitelství čaj lapacho používá tradičně při detoxikaci, pro odstranění těžkých kovů, při migréně,  hormonální nerovnováze, regeneraci jater, žaludečních potížích, při posílení imunity, na dýchací cesty a při kašlání, kvasinkách, únavě, ekzému...

Tradiční NÁVOD NA PŘÍPRAVU BYLINKOVÉHO ČAJE LAPACHO

4 vrchovaté lžičky bylinného čaje lapacho vhodíme do litru vroucí vody, necháme 5 minut povařit, poté nádobu s čajem lapacho odstavíme a necháme ještě 15-20 minut luhovat. Čaj lapacho můžeme pít dle chuti teplý nebo vychlazený. K přípravě čaje lapacho nepoužívejte hliníkové nádobí!

Denně můžete vypít 3 0,25l hrnky až dva litry čaje lapacho.

KONTRAINDIKACE A NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ČAJE LAPACHO

K nežádoucím účinkům může vzácně patřit alergické dráždění dýchacích cest nebo dermatitida (kožní zánět). Nejsou žádné vážnější kontraindikace. Relativní kontraindikací mohou být těžší horečnaté stavy a infekční choroby.

Nyní na seznamu bylin zakázaných pro výrobu potravin.

LÉKOŘICE

Lékořice se v tradičním lidovém léčitelství používá především jako prostředek usnadňující odkašlání a rozpouštějící hleny, dráždí žaludeční sliznici, působí mírně projímavě a močopudně. Extrakty z kořene lékořice se používají při léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Kořen jako takový bývá oblíbenou součástí nejrůznějších čajových směsí, zejména určených proti kašli a používaných při žaludečních a zažívacích potížích. Estrogenní látky působí na tvorbu ženských pohlavních hormonů a upravují nepravidelnou menstruaci. V tradičním lidovém léčitelství se lékořice nejvíce používá jako prostředek proti kašli a chrapotu, k odhlenění, na zahlenění, na vykašlání, dále při zácpě a revmatismu. Má také rozsáhlé použití v potravinářském průmyslu při výrobě limonád a některých druhů piv. Díky své sladké chuti se využívá k výrobě cukrovinek proti kašli a chrapotu.

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

Při nervovém vyčerpání a nespavosti, na ženské potíže. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, ale hlavně do kosmetických koupelí a jiných přípravků. Velice často se dává do polštářů pro klidný spánek, v sáčcích zavěšených ve skříních odhání moly. na spánky při nespavosti a závratích, na spánky při nervozitě, úzkosti, depresích, zlepšení prokrvení, bolesti hlavy, migrény, povrchové infekce, svalové bolesti, únava svalů, obnova buněk a regenerace pokožky, při bodnutí hmyzem, na malé spáleniny, velmi vhodná pro děti (není toxická!),  nadýmání, kolika, bolení bříška u dětí, ostré bolesti, špatně se hojící ranky, bolesti břicha při menstruaci, bolesti zad, beder a páteře, popálení kopřivami, povrchově při infekcích krku, boláky na kůži, povrchové záněty, revmatické bolesti, regenerace pleti při akné, mokvavý ekzém, mírně stahuje póry, chladivý efekt, prokrvuje pleť,molusky,moluska, vyrážky, dna, plíseň na nohou, plíseň mezi prsty, kožní plíseň, nehojící se rány. Levandule se přidává do solných koupelí, bylinkových polštářků, mýdel apod.

LÍPA SRDČITÁ, LÍPA VELKOLISTÁ

Velice vhodná při nachlazení, chřipce, zápalech cest dýchacích a horečce. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Výborný je lipový med.

LIŠEJNÍK ISLANDSKÝ

používá se při zánětlivých procesech v ústní dutině a v horních cestách dýchacích, podporuje vykašlávání, suchý kašel... Zlepšuje trávení a napomáhá při léčbě žaludečních a střevních vředů. Celkově působí jako posilující prostředek, je známý svými antibakteriálními a antivirovými účinky. Často se kombinuje se slézem maurským, měsíčkem...Je přírodní antibiotikum, často nazýván také jako přírodní penicilín, protože působí proti mnoha choroboplodným bakteriím a virům.

LOPUCH - Bardanae radix cs

Kořen lopuchu patří mezi diuretika a dermatologika. Vnitřně se užívá spíše v čajových směsích upravujících trávení a vylučování nebo je součástí bylinkových čajů na snížení hladiny cukru v krvi. Široké použití má lopuch v kosmetice, kde se uplatňuje jako čerstvě připravený odvar na mytí vlasů při jejich vypadávání, při tvorbě lupů, účinně pomáhá při mykózách mezi prsty u nohou. Používá se i na omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Nastrouhaný čerstvý kořen lopuchu je vhodný do pleťové masky, neboť výborně čistí pokožku. V Číně a Japonsku se lopuch považuje za výbornou lahůdku v kuchyni. V kosmetice se užívá lopuchový olej jako masážní prostředek pro růst vlasů a při nadměrné tvorbě kožního mazu. V tradičním lidovém léčitelství se lopuch používá ve formě čaje při problémech s akné a nejrůznějších kožních potíží, dále se v lidovém léčitelství užívá jako močopudný prostředek při ledvinových a močových potížích. V kuchyni se používají mladé výhonky lopuchu, řapíky a kořeny lopuchu (listy se nepoužívají, protože jsou příliš hořké). Čerstvé, křupavé výhonky a oloupané řapíky se používají ke konzumaci za syrova nebo se vaří jako chřest. Zvláštní pochoutkou je prý dřeň, která má jemnou oříškovou chuť.

Kontraindikace: přípravky s lopuchem by neměli používat těhotné a kojící ženy a alergici.

Farmakologická skupina: diuretikum, dermatologikum

Dávkování: jednotlivá denní dávka vnitřně: 2,0 g ve formě nálevu, zevně 5,0 g ve formě odvaru

MAJORÁNKA

Majoránka je velice oblíbené koření. Čaj podporuje vylučování žluče, trávicích šťáv a uklidňuje nervy. Je mírně diuretická. Velmi vhodná při silných menstruačních bolestech.

MALINÍK

Malinové listí se tradičně užívá především na úpravu metabolismu. Přidává se také do mastí na: hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, vyrážky. Malinové listí samotné se přidává se především do bylinkových čajů pro děti, těhotné a kojící ženy. Při procházce lesem si můžete připravit chutný čaj, když si nasbíráte malinové, borůvkové, ostružinové, jahodové listí a čerstvé výhonky smrku nebo borovicového jehličí. Upravuje metabolismus a používá se hlavně jako ženská bylina při nejrůznějších ženských potížích. Užívá se ke konci těhotenství pro zlepšení děložních stahů. Přidává se i do kojících směsí.

MÁTA PEPRNÁ

Povzbuzuje vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče zažívacího traktu. Používá se při nachlazeních a pro dochucení různých čajových směsí. V létě si snadno vyrobíte velmi osvěžující nápoj, když do vody přidáte čerstvé pomačkané mátové lísty spolu s nakrájenými kolečky citrónu.

MATÉ

Patří mezi jeden z nejoblíbenějších teplých nápojů, které mají povzbuzující účinky. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Zvyšuje a posiluje imunitu. V období rekonvalescence urychluje dobu léčby pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu, napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle, působí močopudně, upravuje hladinu cukru v krvi, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti alergickým reakcím, při senné rýmě Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 - 5 minut, poté scedíme - pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 - 10 minut.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Používá se hlavně při dýchacích potížích, bronchitidě, kašli, dále také při zánětech v ústech, ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách. Velice vhodná bylina do polštářků. Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Příznivě působí při nadýmání, nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Přidává se do směsí na zklidnění, do dětských čajů i pro dochucení některých pokrmů. Čerstvé meduňkové listy mají svěží citrónovou vůni.

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ

Dle tradičního lidového léčitelství je medvědice lékařská především urologickým bylinkovým čajem -  používá se tedy hlavně při zánětech močových cest a ledvin (k jejich dezinfekci). Protizánětlivý účinek medvědice se projevuje také v trávicím ústrojí. Hlavní obsahovou látkou je glykosid arbutin, dále pak třísloviny a flavonoidy. Medvědice bývá tradiční součástí většiny druhů urologických a močopudných čajových směsí užívaných při chronických zánětech močovodů a močového měchýře, ledvinových pánviček a při močovém písku a také se užívá na močové a ledvinové kameny. Medvědice je účinná jen při zásadité reakci moči, proto je nutné pro lepší účinnost podávat zároveň s čajem jedlou sodu (1/2 lžičky na 1/4l 2x denně, zároveň omezte během užívání jedlé sody solení). Medvědice se nesmí užívat dlouhodobě, pouze po dobu akutních potíží. Medvědice lékařská patří k silně ohroženým druhům...

Dobrý tip: V lidovém léčitelství se medvědice tradičně užívá, avšak je dobré vědět,  že se po čtvrthodinovém louhování nemohou z medvědice lékařské uvolnit látky, zejména arbutin. Ty se uvolňují až po mnohem delší době, po 45 minutách louhování. Urologický čaj z medvědice je tedy nutné louhovat mnohem delší dobu, jinak získáme čaj pouze močopudný, nikoli protizánětlivý.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ, ZAHRADNÍ

Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve i při léčbě rakovin. Oblíbená je měsíčková mast, která má hojivé účinky. Měsíčková mast se používá při srážení teploty. Řezné a bolavé otevřené rány, bércové vředy, popáleniny, popraskaná, rozpukaná kůže a rty, proleženiny, křečové žíly, povrchová zranění, zánět žil, vředy, píštěl, hemeroidy, omrzliny, prsní a zhoubné vředy, pro zlepšení prokrvování, zhojení po amputaci prsu, hojení po operacích a amputacích, ranky a infekce v oblasti genitálií, regenerace jizev, antiseptický účinek, záněty bradavek, popraskané bradavky při kojení (bylina není toxická pro kojence!),  zmírnění zánětů, kožní potíže, akné, problematická pleť, drsná a poškozená pleť, snížení horečky (natírá se na chodidla),  atopický ekzém (vysoký účinek v kombinaci s léčivým čajem), ekzém, pohmožděniny, vyrážky, opaření, bodnutí, popálení, pokousání hmyzem, unavené nohy, spálení sluncem, ztvrdlá kůže na patách. O měsíčku je známé, že "předpovídá" počasí. Pokud je ještě po 7.hodině ranní květ měsíčku zavřený, bude pršet...

OLIVOVNÍK, OLIVOVÉ LISTY

Oleae folium

Olivovník - olivové listy se užívají od pradána v lidovém léčitelství pro své antibakteriální, antimykotické (protiplísňové), protizánětlivé, antiparazitní a antivirové účinky a antioxidační účinky.

 Dle výzkumů olivové listy díky obsaženým látkám (oleuropein a polyfenol) významně snižují krevní tlak. Olivovník pomáhá dle lidového léčitelství také zmírňovat alergie a chronickou únavu. Výtažek olivovníku dokáže vniknout do napadených buněk a tam zabránit rozmnožování virů, čímž brání šíření infekce. Využívá se také pro svou schopnost podporovat účinnost obranných mechanismů organismu a snižovat "špatný cholesterol".

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ

Má svíravé a protizánětlivé účinky, zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou, dále při výskytu vší i pro zlepšení struktury vlasů.

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Vhodný na podporu vylučování, látkovou výměnu a tvorbu žluče. Hojně se využívá při léčbě jaterních nemocí a na detoxikaci jater a organismu, vhodný při kožních potížích (akné, ekzém) - účinná látka silymariny.

Podrobnější informace najdete zde: OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ

Proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích, vylepšuje chuť čajových směsí. Má významné močopudné účinky.

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

Pampeliška se užívá na povzbuzení činnosti trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Má močopudné účinky. Posiluje a pročišťuje organismus. Čerstvé pampeliškové listy se pro své léčivé účinky jedí nebo přidávají do jarních salátů. Výborný je pampeliškový med.

PÍSKAVICE ŘECKÉ SENO

Pískavice je v tradičním lidovém léčitelství klasickou bylinou pomáhající diabetikům, kladně ovlivňuje celkovou látkovou výměnu (metabolismus), poněkud snižuje krevní tlak a příznivě působí na trávení. Pískavice je dále odpradávna užívána v lidovém léčitelství užívána jako ženské afrodisiakum. Semena pískavice mají vysoký obsah bílkovin a minerálních látek (bývá důležitou součástí vegetariánských pokrmů), obsahuje fosfor a železo. Je nezbytnou součástí směsí koření karí, balkánské čubrici a mnoha dalších. Kaše z mletých semen pískavice vytahuje hnis z ran a vředů. Do kaše se přidává malé množství octa, poté se nanese na lněné plátno a přiloží na ránu. Užívá se také v období rekonvalescence - 1 polévková lžíce pomletého semene smíchané s medem na hustou kaši. Podává se třikrát denně čajová lžička, během jídla. Pískavice se tradičně v lidovém léčitelství také užívá při kojení, zejména z počátku jsou znát výsledky, kdy se očekává nástup laktace. Pro zvýšení tvorby mléka se užívají 3× denně 3 lžíce, např. do jogurtu, džusu, vody, do pokrmu… Bobtná, takže pokrm pak nenechte dlouho stát. Výraznější nežádoucí účinky ani kontraindikace nebyly zjištěny.Účinné látky: Droga obsahuje velké množství monogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a oleje. Přítomen je také netoxický alkaloid trigonellin, dusíkatý cholin, malé množství silice, triterpenové saponinylecitinhořčinyflavonoidyniacin a stopové prvky. Nověji objevenou látkou je diosgenin, který je důležitý při aplikacích orálních antikoncepčních prostředků s léky, obsahujícími pohlavní hormony. Důležitá je přítomnost metylbetainu kyseliny nikotinové a jejího amidu — vitamínu PPDOBRÝ TIP: Pro podporu tvorby mléka vyzkoušejte také fenykl, anýz, jestřabinu, mateřídoušku, heřmánek, sporýš, aronie, meduňku, maliník, kopr-plod, kopřivu, kontryhel, kmín, pampelišku, bazalku

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

Plicník lékařský působí protizánětlivě, zvyšuje krevní srážlivost, působí močopudně, mírní dráždění ke kašli. Plicník obsahuje mimojiné kyselinu křemičitou a saponiny, které napomáhají odkašlávání. V tradičním lidovém léčitelství se plicník užívá jako přírodní prostředek při potížích dýchacích cest, proti kašli, bronchitidě, zánětu průdušek, žaludečním krvácení, nemocech plic, hemeroidech a průjmu. Zevně se používá ve formě obkladů k omývání řezných a tržných ran a při hemeroidech. Plicník se užívá v kombinaci s jinými bylinkami, jako je například jitrocel, podběl, tymián, mateřídouška, divizna... Čerstvý plicník se 5 minut povaří. Listy se užívají i do salátů.

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Používá se při onemocnění dýchacích cest, astmatu a kašli, dále např. na nemoci průdušek.

Nyní na seznamu bylin zakázaných pro výrobu potravin (květ i list).

POPENEC OBECNÝ

Hederae ter.he s.

V tradičním lidovém léčitelství se popenec užívá na rozpouštění hlenu při plicních potížích a astmatu. Popenec je oblíbený také  jako prostředek na povzbuzení chuti a trávení, při překyseleném žaludku a u průjmu.

Je velmi oblíbený i v kuchyni. Má příjemnou vůni a kořenitou chuť.

Popenec obsahuje až 7 % tříslovin, silici, draselné soli, saponiny, cholin, hořčinu glechomin, v čerstvé nati najdeme mj.provitamín A a vitamín C... 

PROSKURNÍK KOŘEN

Althae radix cs.
 

Vzhledem k vysokému obsahu slizu ulehčuje odkašlávání, mírní dráždění sliznice. Zevně se užívá ve formě kloktadel.

PRVOSENKA 

Flos primulae

V tradičním lidovém léčitelství se prvosenka (lidovými názvy také petrklíč, primule) užívá při potížích dýchacích cest a při kataru průdušek, odstraňuje dráždění ke kašli. Prvosenka působí protizánětlivě a mírně močopudně. Často se prvosenka kombinuje například s květem podbělu, listem jitrocele či kořenem lékořice.

PŘESLIČKA ROLNÍ

Působí močopudně, má velké desinfekční účinky. Přesličku lze doporučit i při léčbě plicních chorob. Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách či vředech.

PÝR 

Pýr se používá po vysoký obsah slizu jako podpůrný prostředek při narušených stěnách žaludku, dvanácterníku a střev. Obsahuje inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy. Kyselina křemičitá má velmi příznivý vliv na stav kostí, očí, zubů, chrupavek, vazivové tkáně, kloubů a šlach. V lidovém léčitelství se používá také na poruchy látkové výměny, podporuje trávení při poruchách funkce žlučníku a jater. Výrazně snižuje hladinu cholesterolu (jeho pokles je možné zjistit již po dvou dnech po zahájení pravidelného užívání pýru). Dále se pýr dle tradičního lidového léčitelství používá při poruchách krevního oběhu, při revmatismu, při snížené funkci ledvin - při zadržování vody v těle, má močopudné účinky, výrazně pročišťuje organismus (hlavní význam) při kožních chorobách - ekzémech (potlačuje i lupénku), preventivně působí na játra a zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus).

PU-ERH

Čaj pu-erh užívali již čínští císaři, má specifickou, zemitou chuť a vůni, která vzniká dvojitou fermentací a je pro čaj pu-erh typická. Puerh (čajový keř) je známý také jako čaj pravý, thé nebo zelený čaj. V tradičním lidovém léčiteství se čaji pu-erh přisuzují nejrůznější účinky, například se užívá na žaludeční potíže, hubnutí, potíže s močovými cestami, ke stimulaci dýchání i krevního oběhu...

PUŠKVOREC OBECNÝ

Puškvorec má zvláštní typicky aromatickou chuť. V tradičním léčitelství se puškvorec užívá na nejrůznější zdravotní potíže ve formě čajů, koupelí nebo na omývání. Puškvorec se užívá v některých zemích k dochucení pokrmů a kompotů již od středověku. Dle Marie Treben velice příznivě působí na plíce a další vnitřní orgány i při vážnějších těžkých onemocněních, jako jsou rakoviny.

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Rakytník podporuje imunitu, zvyšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti stresu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Hojí sliznici, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Užívá se jako přírodní antidepresivum.

ROOIBOS

Rooibos obsahuje mnoho cenných látek, jako je vysoké množství vitamínu C, železo, fluor, draslík. Díky tomu posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu a tiší bolesti hlavy, povzbuzuje produkci hormonů, snižuje krevní tlak. Může pomoci i při zácpě, bolestech břicha či žaludečních potížích. Čaj rooibos narozdíl od klasického černého čaje neobsahuje kofein.

ROZCHODNICE RŮŽOVÁ - RHODIOLA

Rhodiola - rozchodnice růžová - je mírný adoptogen (adoptogen nebo také tonikum, biostimulátor či stimulátor je rostlinný produkt zvyšující odolnost organismu proti stresuimunitu, odolnost následkům zranění, proti úzkosti nebo únavě a zlepšuje schopnost odolávat těmto situacím - adaptovat se na ně).

Informace z wikipedie:

"Za léčivou část se považuje dužnatý oddenek, nať a i přídatné kořeny. Oddenek je na povrchu hladký a pod slupkou má citrónově žlutou vrstvu, na řezu je bělavý a chutná velice trpce. U statných víceletých rostlin může jeho hmotnost činit 2,5 až 3,5 kg, obvykle je ale menší než 0,4 kg. Výše uvedené části rostlin obsahují vedle vysokých obsahů organických kyselin (např. kyseliny citrónovévinnéjablečnéšťavelovéjantarovéfumarovégallové a kávové), silic a tříslovin tři rozlišné skupina látek. Do prvé patří flavonoidy, např. tricin a rhodionin. Ve druhé jsou sloučeniny odvozené z 2,6-oktadienu, např. rosiridol a rosiridin. Třetí skupinou tvoří heteroglykosidy s aglykonem cinnamylalkolem a 2-(4-hydroxyfenyl)ethanolem.

Svou účinnosti je srovnávána se ženšenem a v určitých případech je ještě vyšší. Je považována za tonikum zlepšující celkový fyzicky i psychicky zdravotní stav a dále zvyšuje sexuální vitalitu, přímo léčí nemocí jater, popáleniny, rakovinu, zlepšuje paměť a zvyšuje celkovou imunitu. Mladé listy a lodyhy jsou považovány za chutnou zeleninu.

Obyvatelstvo z míst, kde rozchodnice růžová tradičně roste, jeho léčivých účinků využívá po více než 400 let."

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

Zlepšuje trrávení, působí močopudně a zvyšuje krevní tlak. Používá se v kuchyni jako chuťově zajímavé koření. revmatické potíže, pohybový aparát a opěrná soustava, bolesti kloubů, bolesti páteře a beder, únava svalů, podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy, bolesti hlavy, bolesti svalů, dýchací problémy, průdušky (natírá se na hrudník),  snížení horečky (natírá se na chodidla), karpální tunely, lupavý palec... Rozmarýna má nádhernou vůni, přidává se také do bylinkových polštářku. Je silně antiseptická.

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ

Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, rozrazil působí příznivě na záněty močových cest a potížích s ledvinama. Pomáhá při bronchitidě a astmatu.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ, RŮŽE

Šípkový čaj se užívá především pro vysoký obsah vitamínu C. Je vhodný při nachlazení nebo jako močopudný prostředek. Slouží k dochucování různých ovocných čajových směsí. Růžová poupata se používají jako přísada do čajů a koupelí, je možno je přidávat do různých výluhů na výrobu tinktur, domácích bylinkových mastí a krémů, na výrobu domácí kosmetiky a mýdel. Růžová poupata a okvětní lístky se také užívají jako vykuřovadlo nebo jako vůně na horké kameny do sauny. Přidáním růžových poupátek nebo okvětních lístků do mořské soli získáte voňavou mořskou sůl s růží. Louhováním poupat nebo růžovýcxh lístků v alkoholu můžete získat růžový extrakt.


ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

Užívá se pro zlepšení trávení, bolestech hlavy, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, podporuje odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, hemeroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní. Významnou roli hraje při léčení ženských potíží. Dále se užívá tradičně na hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, ekzém, vyrážky, doplnění pigmentace, popraskané ruce, prsty, chodidla, kůže, plíseň nehtů, plíseň na rukou, na nohou... Řebříček je především ženská bylinka, říká se, že kdyby si každá žena natrhala na procházce kytičku řebříčku, ušetřila by si mnohé ženské potíže...

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Skvělá léčivka hlavně pro děti, která trápí ekzém a pro všechny, kteří mají potíže s játry. Řepík působí protizánětlivě a hojivě, používá se do koupelí při různých ekzémech, vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Může se kloktat při zánětech horních cest dýchacích a bolestech v krku. Má dobrý vliv na stav především dětské pokožky. Koupel v řepíku obvykle pokožku vysuší, proto je vhodné po koupeli v řepíku promazat kůži ještě vhodnou mastí. Vysušení pokožky uvítají osoby s mokvavým ekzémem. Užívá se tradičně na ekzém, atopický ekzém, kožní vyrážky, kožní vyrážka, akné, pupínky, rány, boláky, vředy, artritida, revmatismus, bércové vředy, křečové žíly, plíseň nohou, rukou, nehtů... Řepík může růst úplně běžně bez jakýchkoliv nároků na každé zahrádce.

SATUREJKA

Saturejka podporuje trávení a mírně snižuje krevní tlak. Saturejkový čaj mírní pocit žízně u diabetiků. Při zevním použití přispívá k hojení ran.

SAW PALMETO - SERENOA REPENS - PALMA SABALOVÁ - SERENOA PLAZIVÁ

Saw palmetto, někdy nazývaná taky palma trpasličí. Bobule serenoy používali už tradiční indiáni ze Severní Ameriky, kteří ji využívali především pro zklidňují, antiseptické a afrodiziakální účinky. V současné době se nejčastěji používá sereonoa v doplňcích stravy a v tradičním lidovém léčitelství na prostatu, močové cesty, při nachlazení, kašli i zánětech průdušek i zvětšení prsou. Mimo to má také účinky sedativní (uklidňuje) a je používaná jako afrodiziakum.

Dávkování dle tradičního lidového léčitelství

Tradičně se používá 3x denně odvar připravený povařením půl až jednoho gramu usušených a pomletých nebo podrcených plodů ve 150 ml vody po dobu 5-10 minut. Mletý prášek se užívá přímo, zapíjí se vodou. Pozitivní účinek na prostatu se dle tradičního lidového léčitelství dostaví nejdříve po čtyřech týdnech užívání.

NÁVOD K POUŽITÍ:

Tradičně se užívá mletý prášek přímo, zapíjí se vodou.

Celé plody saw palmetto se povaří (0,5g-1g) ve 150ml vody a vaří se

5-10 minut. Výsledky se údajně dostaví po 4 týdnech užívání.

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Používá se při odkašlávání, zvyšuje látkovou výměnu, vhodná při potížích s játry, žlučí a slezinou. Čerstvá se přidává se do jarních salátů. Čistí krev a játra. Při bolestech hlavy - migréně - stačí sníst několik čerstvých kvítků sedmikrásky.

SKOŘICE (KŮRA, KVĚT)

Kůra skořicovníku je silným desinfekčním prostředkem, dle tradičního lidového léčitelství se užívá na nadýmání, na podporu chuti k jídlu, na osvěžení, na silnou menstruaci, revmatismus, na zlepšení trávení, na látkovou výměnu (metabolismus), krevní oběh, snížení krevního tlaku, zmírnění krvácení z nosu. Po vážných onemocnění se dle tradičního lidového léčitelství užívá odvar ze skořice, abychom nabrali sílu. Skořicový olej se zpracovává ve farmaceutickém průmyslu (silice, tinktury, oleje). Čaj ze skořice nejčastěji kombinovaný s hřebíčkem, citrónem a zázvorem se používá tradičně při nachlazení, kašli a v době chřipek. Skořice není vhodná pro osoby s nízkým tlakem (ve vyšším množství) a těhotné ženy.

Skořicovník je stálezelený tropický strom, má typickou kořeněnou - pikantní, nasládlou chuť a příjemnou vůni, obsahuje silice, třísloviny, sachridy a beta - sitosterol. Skořice (kůra ze skořicovníku) se používá často v mleté formě na dochucování sladkých pokrmů (štrůdly, jablečné koláče), také se využívá pro své aromatické účinky v parfumerii a na dochucování v likérnictví (svařené víno, punč). Kůra skořicovníku je silným desinfekčním prostředkem, dle tradičního lidového léčitelství se užívá na nadýmání, na podporu chuti k jídlu, na osvěžení, na silnou menstruaci, revmatismus, na zlepšení trávení, na látkovou výměnu (metabolismus), krevní oběh, snížení krevního tlaku, zmírnění krvácení z nosu. Po vážných onemocnění se dle tradičního lidového léčitelství užívá odvar ze skořice, abychom nabrali sílu. Skořicový olej se zpracovává ve farmaceutickém průmyslu (silice, tinktury, oleje). Čaj ze skořice nejčastěji kombinovaný s hřebíčkem, citrónem a zázvorem se používá tradičně při nachlazení, kašli a v době chřipek.
 
Skořice není vhodná pro osoby s nízkým tlakem (ve vyšším množství) a těhotné ženy.
 
Ze skořice si můžete vyrobit domácí mast (návod na výrobu masti najdete zde), používá se při celulitidě.
skořice a její účinky
skořice a její negativní účinky
skořice a její léčivé účinky dle tradičního lidového léčitelství

Skořicovník je stálezelený tropický strom, má typickou kořeněnou - pikantní, nasládlou chuť a příjemnou vůni, obsahuje silice, třísloviny, sachridy a beta - sitosterol. Skořice (kůra ze skořicovníku) se používá často v mleté formě na dochucování sladkých pokrmů (štrůdly, jablečné koláče), také se využívá pro své aromatické účinky v parfumerii a na dochucování v likérnictví (svařené víno, punč). Ze skořice si můžete vyrobit domácí mast, používá se při celulitidě.

SLÉZ MAURSKÝ

Dle tradičního lidového léčitelství se list i květ slézu maurského používá při bolestivých zánětech dutiny ústní, při zánětu horních cest dýchacích a především při suchém kašli. Bylinka se v lidovém léčitelství užívala také při zánětech žaludku a střev a přidávala se do různých směsí na průdušky, odhlenění - zahlenění apod.

SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ

Dříve rostl kolem každého stavení a léčil prý všechno, co bylo třeba u obyvatel stavení vyléčit..., dnes se vyskytuje stále méně. Chrání sliznici a pokožku. Může se užívat vnitřně i zevně, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při vředech na střevrch, zánětech v dutině ústní jako kloktadlo, při bronchitidě. Všchny děti na vesnicích znaly a jedly plody slézu - malé kulaté "chlebíčky".

SRDEČNÍK

Srdečník obecný se v tradičním lidovém léčitelství užívá při srdeční ischémii se současnou hypertenzí. V minulosti se dále používal odvar ze srdečníku naředěný vínem při bušení srdce, úzkosti, neklidu, trávících potížích a v klimakteriu. Srdečník působí močopudně (potíže močových cest) a obsažené hořčiny upravují trávení. Srdečník obsahuje hlavně hořčinu leonurin, tříslovinu, silici a alkaloid. Působí svíravě a protiprůjmově, kontrahuje hladké svalstvo dělohy, má diureitické vlastnosti a celkově uklidňuje. Užívá se tradičně odedávna stejně jako kořen kozlíku (valeriána). Je dokonce 3-4x účinnější než kozlík.

STEVIA SLADKÁ

Stevie pochází z Brazílie a Paraguaye, domorodí indiáni používali stévii na přislazování pokrmů a také jejich oblíbeného nápoje MATÉ. Je silně antibakteriální a extrémně sladivá. Dokáže plně nahradit cukr. Je vhodná i pro diabetiky, má 300x větší sladivost než sacharóza. Pomáhá snižovat bakterie v ústní dutině, proto prý domorodí indiáni netrpěli paradentózou ani kazivosti zubů. Stevie nemá žádnou kalorickou hodnotu a má nulový glykemický index. Pomáhá zahánět chuť na sladké a je vhodná při redukčních dietách. Stevii můžete využít při doslazování všech bylinkových čajů, zvláště dětem.

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

Používá se při léčbě očních nemocí, na zlepšení zraku, záněty spojivek, slzného vaku apod. Užívá se také v podobě očních obkladů. Působí proti únavě zraku. Sbírá se usušená, kvetoucí nať. Světlík obsahuje iridoidní gylkosidy, např. aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovinu typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a také v menším množství i étherické oleje. Díky těmto látkám má lehce nahořklou chuť. Zmíněné účinné látky zmírňují různá oční zánětlivá onemocnění, např. se světlík dle tradičního lidového léčitelství užívá při zánětech spojivek, zánětu slzného váčku apod. Působí proti únavě zraku. Hořčiny působí příznivě na tvorbu žaludečních šťáv a podporují chuť k jídlu, celý komplex účinných látek pak účinkuje antisepticky. Ve formě tablet se světlík užívá na dýchací potíže. V tradičním lidovém léčitelství se hojně doporučují na oči obklady ze světlíku, je všad třeba jisté opatrnosti, aby se do zanícených míst nedostaly bakterie z vody, proto musí být voda vždy převařená a musí se s odvarem zacházet tak, abyste si ho nekontaminovali během aplikací.

SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ

Diuretikum při zvýšeném zadržování vody v těle, při zánětech močových cest, při kožních vyrážkách a vráskách. Ze svízele se mohou vyrábět masti. Léčitelka Maria Treben považovala svízel za velice léčivou bylinku a doporučovala ji například na tyto potíže: mílie, vrásky, rakovina kůže, rakovina ledvin, skvrny na pokožce, pigmentové skvrny, vyjasnění pokožky, nádory, vředy, rakovina žaludku, střev, močového měchýře, prsu, štítné žlázy a lymfatických uzlin, otevřené rány. Při rakovině hrtanu, krku a jazyka se svízel dle jejích rad kloktá.

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní a hrtanu. Vnitřně ke zmírnění nočního pocení např. při plicní tuberkulóze, potížích s trávením a při zánětech. Vhodný k léčbě některých ženských nemocí. Nevhodná při kojení, zastavuje tvorbu mléka. Šalvěj se tradičně užívá na mokvavý ekzém, plísně na rukou, plísně na nohou, mezi prsty, plíseň nehtů, akné, poranění, ranky, strupy, bodnutí a pokousání hmyzem, zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv."vlka"). Dle lidového léčitelství má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky... Šalvěj se často kloktá při bolestech krku, vyrábí se z ní tinktura i šalvějové bonbóny. Často se využívá také v kuchyni, například se na ní dělá maso, které potom získá zajímavou chuť.

ŠÍPEK, ŠÍPKY

Šípky (plody růže šípkové) jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu C. Sbírají se po prvních mrazech. Většina zvířat a rostlin si Vitamín C - narozdíl od člověka - dokáže sama "vyrobit". Vitamín C je důležitý pro fungování mnoha životních funkcí, dále je důležitý pro imunitní systém, pro vitalitu (únava), v době rekonvalescence, v chřipkovém období apod. 100g šípku obsahuje 200mg vitamínu C (zdroj Wikipedie). Čaj připravovaný z šípku se nejčastěji používá při nachlazení, někdy také jako močopudný prostředek. Vařením se ničí až 60% vitamínu C, sušením až 50% - nejšetrnější je dušení v páře a mražení. Akutní nedostatek vitamínu C může být přičinou mnoha zdravotních potíží. V současné době se hodně hovoří o akutním nedostatku Vitamínu C a Vitamínu D u naší populace. Nedostatek vitamínu C a D jsou příčinou mnoha zdravotních potíží, umělé vitamíny však nejsou adekvátní náhražkou. Čaj je velice vhodný ke každodennímu pití, také pro děti, těhotné i kojící ženy.

ŠKORNICE

Škornice krátkorůžkatá - řezaný sušený list  - se užívá jako doplněk stravy (k dostání také v kapslích, tabletkách) k přípravě nápoje. Přidává se rovněž do směsí. Škornice krátkorůžkatá je původem z Asie a oblasti Středomoří, rostoucí ve vyšších nadmořských výškách. Má své důležité místo v tradiční čínské medicíně již více než 2000 let pro svůj silný potenciál, díky obsahu flavonoidů (flavonol Icariin), který působí jako inhibitor enzymu 5-PDE, zabraňuje stahování cév a zvyšuje produkci  bioaktivního oxidu dusnatého, a tím dochází k uvolnění hladkého svalstva, zvyšuje prokrvení penisu, ale i dalších částí těla, tkáně obohacuje o kyslík, říznivě ovlivňuje tvorbu spermií, okysličením pomáhá snižovat únavu a dodává vitalitu. Díky tomu se škornice krátkorůžkatá používala v tradiční čínské medicíně k léčbě revmatismu či na poruchy potence. Moderní medicína údajně dokonce prokázala příznivý vliv při léčbě osteoporózy, oparů a chronických potíží ledvin (zdroj wikipedie) Adaptogen, rozšiřuje cévní cévy a krevní kapiláry, umožňuje lepší prokrvení končetin a mozku, antiseptické a bakteriocidní účinky. Kontraindikace: Při dodržení předepsaných dávek nejsou známy lékové interakce nebo nežádoucí vedlejší účinky. Není vhodný pro kojící a těhotné ženy. TRADIČNÍ DÁVKOVÁNÍ ŠKORNICE V TRADIČNÍM LÉČITELSTVÍ: 1 čajová lžička listů škornice na 0,5 litru vody, nechá se 15 minut povařit, poté se zcedí a popíjí v průběhu dne. Přidáním několika kapek citrónové šťávy lze účinek zesílit (uvolní se více Icariinu). V tradičním lidovém léčitelství se užívá škornice v oblasti sexuální dysfunkce a poruch, na posílení erekce u mužů, k navrácení libida (sexuální touhy), pro zmírnění únavy, pro zmírnění příznaků menopauzy (v klimakteriu). Díky schopnosti rozšiřovat cévy a krevní kapiláry umožňuje škornice lepší prokrvení končetin a mozku, a to mnohem významněji, než sušený list Ginkgo biloba. Při dlouhodobější terapii pomáhá škornice odstranit ztráty paměti způsobené nedostatečnou cirkulací krve v mozku. Škornice krátkorůžkatá vykazuje schopnost stimulovat aktivitu osteoblastů v kostní tkáni, a díky tomu může sloužit jako prevence proti osteoporóze. V tradiční lidové medicíně se uvádí ještě další účinky škornice: antiseptické a bakteriocidní. Škornice krátkorůžkatá má také údajně příznivý vliv na snížení hladiny krevního cukru, na játra a ledviny. 

TRNKA

Trnka se dle tradičního lidového léčitelství užívala např. na snížení horečky, při průjmech a k zlepšení látkové výměny. Trnka je dále označována jako mírné diuretikum, močopudný prostředek, odstraňuje sodík, snižuje propustnost krevních vlásečnic, mírní zánětlivé reakce, působí pozitivně na odstranění odpadních látek v moči, zlepšuje metabolismus a trávení.

TRUSKAVEC (RDESNO PTAČÍ)

Dle tradičního lidového léčitelství se truskavec, anebo rdesno ptačí tradičně používá jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest, při poruchách látkové výměny (metabolismu). Truskavec rdesno se užívá v lidovém léčitelství také pro snížení koncentrace cukru v krvi. Zpravidla se kombinuje s jinými bylinkami.

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

Užívá se při horečkách,  nachlazení, při dně a revmatismu. Také jako diuretický prostředek při nemocech močového měchýře a ledvin.

TYMIÁN

Tymián mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny a působí dezinfekčně. Nejčastěji se v lidovém léčitelství používá při nachlazení, kašli, bolestech v krku, při nadýmání a průjmech. Tymián se přidává do čajů na průdušky a bronchitidu a také na močové cesty. Stimuluje produkci bílých krvinek, proto se v tradičním lidovém léčitelství užívá na zvýšení imunity. Stimuluje krevní oběh. Zevně se tymián užívá jako kloktadlo k desinfekci ústní dutiny, ale také do koupele při špatně se hojících a hnisavých ranách.

TŘAPATKA NACHOVÁ-ECHINACEA

Známé též jako Echinacea - má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Přírodní antibiotikum a antidepresivum. Užívá se při neurózách, depresích, zuřivosti, proti náladovým výkyvům, při různých nervových poruchách a migréně. Vhodná i ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek. popáleniny, kůže spálená sluncem, špatně se hojící rány, infekce, infekční a hnisavé rány, hemeroidy, plíseň na nehtech, plíseň na kůži, popraskaná kůže, popraskané paty, praskliny, jizvy, strie, vyrážka, ekzém, záněty, zánět, regenerace, hojení. Třezalka je dle tradičního lidového léčitelství přírodní antidepresivum, pomáhá při nočním pomočování u dětí (enuréza), ale také u starších osob. Při pomočování se užívá ve formě koupelí a pije se také třezalkový čaj, často ještě v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je například truskavec. Při užívání třezalky je třeba jisté opatrnosti: pokud užíváte nějaké léky např. na vysoký tlak, nespavost nebo antidepresiva, zkontrolujte příbalový leták, zda se třezalka snáší s daným lékem nebo se poraďte se svým lékařem. Dále se musí osoby se zvýšenou citlivostí vyhýbat při užívání třezalky slunečnímu záření, mohou se totiž vyskytnout alergické reakce na pokožce.

VANILKOVÝ LUSK (TOBOLKA)

Vanilkový lusk - jedná se o fermentovanou tobolku některých druhů orchidejí z rodu vanilkovníků. Indiáni prý používali vanilkové tobolky (u nás nazývané lusky) jako koření či lék na srdce. Ve spojení s kakaovými boby vanilka prý zlepšovala náladu. Zelenožluté vanilkové tobolky mají zelenožlutou barvu, sklízí se nedozrálé, poté se fermentují, přičemž tobolky ztratí asi 75% své hmotnosti a získají hnědou až černou barvu, zároveň se tak uvolní tolik typické vanilkové aroma... Vanilka se používá jako přísada do sladkých jídel, především do moučníků, do zmrzliny, do čokolády do pudinků apod. Přírodní vanilka je drahá, protože se zpracovává ručně.

VIOLKA TROJBAREVNÁ NAŤ - MACEŠKA - Violae tric.herba cs.

Dle tradičního lidového léčitelství se maceška (violka) používá při kožních a dýchacích potížích, k vykašlávání hlenů a při potížích s mandlemi. Zlepšuje činnost močového ústrojí a potních žláz.

VLAŠTOVIČNÍK

V lidovém léčitelství se čerstvý vlaštovičník používá na léčbu bradavic, používá se však pouze "žluté mléko", nesmí se aplikovat na mateřská znamínka! V lidovém léčitelství se také přisuzovaly účinky vlaštovičníku při nadměrném ochlupení u žen. Místa se natírala čerstvou šťávou na několik hodin, poté se namazala měsíčkovou mastičkou. Vnitřně se doporučovalo pít ledvinový čaj nebo čaj z kopřiv, protože v lidovém léčitelství se nadměrné ochlupení spojuje se špatnou funkcí ledvin. V současné době je vnitřní užívání vlaštovičníku zakázano, protože se jedná o velmi jedovatou rostlinu. Z vlaštovičníku se užívá tinktura, která by se měla dát sehnat na trhu, nebo se v lidovém léčitelství používá vlaštovičník do koupelí při plísních na nohou... Při zájmu o vnitřní používání je vhodné se poradit s odborníky - 2-3gramy by údajně měly být bezpečné. Poraďte se s lékařem!!! Návod na tinkturu z vlaštovičníku - návod na výrobu: Nakrájíme na malé kousky celou rostlinu, můžeme použít i kořen, vše vložíme na 3 týdny do sklenice, zalijeme vodkou, lihem nebo koňakem... Občas protřepeme. Po uplynutí doby nálev scedíme. Užívá se 3x denně 10-15 kapek do vody.

Vlaštovičník je na seznamu bylin zakázaných pro výrobu potravin.

VRBOVKA

Dle tradičního lidového léčitelství se vrbovka užívá při zduření předstojné žlázy (hypertrofie prostaty), při různých potížích s prostatou, při různých potížích ledvin a při nejrůznějších problémech s močovým měchýřem a ledvinami.

VŘES

Vřesu obecnému se v lidovém léčitelství přisuzují detoxikační účinky, dále se používá při těchto potížích: dna, revmatismus, otoky nohou, záněty ledvin a močových cest. Vřes má močopudné účinky a je považován za rostlinu, která nemá žádné vedlejší efekty. Tradičně se používá k dezinfekci močových cest, rovněž se užíval jako sedativum, působí na látkovou výměnu. Často se kombinuje s dalšími bylinkami: s přesličkou, šalvějí, řepíkem atd.

ZELENÝ ČAJ

Zelený čaj je obecně známý svými detoxikačními, stimulačními a povzbuzujícími účinky. Zelený čaj je dále v lidovém léčitelství známý tím, že napomáhá trávení, čímž urychluje metabolismus, uklidňuje žaludeční a střevní trakt. Používá se jako náhrada kávy - obsahuje kofein. Zelený čaj Gun Powder má své jméno odvozené od svého vzhledu - zelené čajové lístky jsou svinuty do malých kuliček, které připomínají střelný prach. Zelený čaj Gun Powder je aromatický, nefermentovaný - má zajímavou chuť připomínající ořechy nebo dub. Ještě poměrně nedávno se každý čajový lístek smotával ručně do typické kuličky...

ZÁZVOR

Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí. Vykazuje protizánětlivé účinky, a doporučuje se např. při revmatoidní artritidě. Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě, při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů

ZLATOBÝL CELÍK

Užívá se při léčbě močových cest a ledvin, jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, má příznivý vliv na revmatické potíže a kožní choroby. Dle některých léčitelů má příznivý vliv dokonce na nádory. Obvykle se používá na nehojící se rány, špatně se hojící hnisavé rány, při ztvrdnutí břicha, hnisavé rány, použití v reflexní terapii - zejména na oblast ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní (užívá se zevně). Přidává se do mastí nebo do bylinkových směsí, nejčastěji do ledvinových nebo bylinkových směsí určené na dezinfekci močových cest při zánětech a dalších potížích s močovým měchýřem.

 

Text napsala © andrea maya 

© BYLINKY MAYA 2011 e-shop sušené bylinky, bylinkové čaje, zdravá výživa, přírodní kosmetika 

Tento text není možné kopírovat bez souhlasu BYLINÁŘSTVÍ MAYA!!! 

 

 

 

 www.bylinarstvi-maya.cz www.bylinky-maya.cz www.poradna-zdravi-zdarma.cz BYLINKY MAYA